Korekcja nosa

Korekcja nosa nazywana również plastyką nosa (rhinoplastyka) jest wykonywana w przypadku niezadowalającego kształtu nosa bądź też w przypadku gdy są wskazania medyczne. Wskazaniami medycznymi może być np. krzywa przegroda nosowa, która uniemożliwia zachowanie prawidłowych funkcji jakie powinien spełniać nos. Kształt nosa jest uwarunkowany genetycznie. Czasami dochodzi do mechanicznego uszkodzenia nosa w wyniku urazów (np. złamania kości nosa), co powoduje jego trwałe zniekształcenie i/lub zaburzenia w jego funkcjonowaniu. Plastyka nosa w tym przypadku służy przede wszystkim do przywrócenia podstawowych funkcji jaką ma spełniać nos. Zabieg korekcji nosa może mieć różny zakres i jest dopasowany indywidualnie do danego kształtu twarzy oraz innych predyspozycji. Najczęściej wykonywane są następujące korekty w wyglądzie nosa:

 • usunięcie garbu (grzbietu nosa)- jest to dość częsta przypadłość zwana również „orlim” nosem. Garb występuję w górnej części nosa i powoduje jego znaczne zniekształcenie.
 • plastyka skrzydełek nosa- najczęściej polega na zwężeniu (zmniejszeniu) lub zbliżeniu skrzydełek nosa i uformowaniu ich kształtu na nowo tak, aby pasowały do wielkości twarzy.
 • korekcja końcówki nosa- należy do najbardziej skomplikowanej części zabiegu korekty nosa, polega na modelowaniu chrząstki stanowiącej rusztowanie nosa.
 • korekcja przegrody nosowej- przywraca odpowiednie umiejscowienie przegrody nosowej.
 • dostosowanie wielkości nosa do wyglądu ogólnego twarzy.

Do zabiegu korekcji kształtu nosa jest niezbędna wizyta konsultacyjna z lekarzem chirurgiem plastykiem. W trakcie tej wizyty lekarz dokładnie ogląda nos, tym samym sprawdzając jakie są możliwości wykonania zabiegu chirurgicznego. Nie zawsze korekta kształtu nosa wiąże się z zabiegiem chirurgicznym. W niektórych przypadkach jest możliwość dokonania zmian w kształcie nosa przy pomocy wypełniaczy czyli np. kwasu hialuronowego. W tym przypadku zabieg nie wymaga znieczulenia ogólnego a jedynie znieczulenie miejscowe i może być wykonany na wizycie konsultacyjnej.

W przypadku dużego zakresu zabiegu, lekarz w trakcie wizyty dokładnie opisze w jaki sposób można skorygować nos, aby wynik był satysfakcjonujący dla pacjenta.

Przygotowania do zabiegu

Zabieg pełnej plastyki nosa przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Niewielkie korekty nosa (np. skrzydełek lub czubka nosa) można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym lub w płytkiej sedacji (krótkie znieczulenie dożylne). Warunkiem kwalifikacji do zabiegu pełnej korekty nosa jest dobry stan zdrowia.

Aby przygotować się do zabiegu w znieczuleniu ogólnym należy wykonać następujące badania:

 • grupa krwi
 • morfologia
 • czynniki krzepnięcia krwi (APTT/INR)
 • kreatyninę
 • poziom elektrolitów (Na-sód, K-potas)

Ważne jest również aby przed planowanym zabiegiem nie spożywać posiłków ani napojów min. 6 godzin przed operacją.

Procedura zabiegowa

Po wypełnieniu dokumentacji medycznej oraz po przeprowadzanym wywiadzie z lekarzem anestezjologiem, pacjent jest przygotowywany do znieczulenia (w przypadku znieczulenia ogólnego). Korekcja nosa przeprowadzana jest w dwóch płaszczyznach- części chrzęstnej nosa i części kostnej nosa. Istnieją również dwie metodyki zabiegu „otwarta” i „zamknięta”. Różnicą pomiędzy nimi jest rodzaj nacięcia na skórze pod nozdrzami, które po wygojeniu się nie będą widoczne. W obu metodykach zabiegu cięcia wykonywane są wewnątrznosowo i nie pozostawiają widocznych blizn. W zależności od ustaleń lekarz dokonuje zmian w wyglądzie nosa aż do uzyskania pożądanego efektu. Zabieg pełnej korekty nosa trwa zazwyczaj około 1,5-2 godzin. Pacjent po zakończonym zabiegu ma zakładany opatrunek z tworzywa sztucznego (tzw. gips) i pozostaje dobę w klinice.

Zalecenia po zabiegowe

Zabieg chirurgicznej korekty nosa jest zabiegiem inwazyjnym. Bezpośrednio po zabiegu pacjent może odczuwać takie dolegliwości jak: ból, uniemożliwienie oddychania przez nos, obrzęk, dyskomfort związany z zatkaniem nosa. Mogą się również pojawić objawy fizjologicznej reakcji na wykonany zabieg takie jak: obrzęk wokół oczu, zasinienia i krwiaki w okolicy twarzy w tym okolicy policzków, łzawienie oczu. Objawy te mogą się utrzymywać nawet do kilku tygodni po wykonanym zabiegu. Dolegliwości związane z pojawieniem się objawów towarzyszących zabiegowi plastyki nosa wymagają około 1-2 tygodniowej absencji w pracy.

Opatrunek z tworzywa sztucznego (gips) jest usuwany po około 7 dniach, a tampony z nosa (setony) po 2 dniach. W okresie rekonwalescencji należy przez okres 3 miesięcy unikać wysiłku fizycznego, przegrzewania lub oziębiania nosa. Jeżeli osoba operowana nosi okulary powinna je zastąpić soczewkami kontaktowymi przez okres 3-4 tygodni. Ostateczny wygląd nosa jest uzyskiwany po upływie 6 miesięcy a w niektórych przypadkach nawet do roku czasu. Wynika to z predyspozycji danego organizmu m.in. grubości skóry oraz zdolności regeneracyjnych organizmu.

Przeciwskazania do zabiegu
 • złe wyniki badań krwi,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • nieuregulowane ciśnienie krwi,
 • stany zapalne w obrębie twarzy,
 • infekcje ( w tym opryszczka),
 • cukrzyca,
 • ciąża.