Labioplastyka

Zabieg labioplastyki czyli korekcji warg sromowych jest zabiegiem z dziedziny ginekologii estetycznej. Nie zawsze jednak wskazaniem do wykonania zabiegu są tylko względy estetyczne. Często pacjentki z problemem przerośniętych warg sromowych skarżą się na dolegliwości takie jak: częste i powracające infekcje intymne, dyskomfort przy uprawianiu sportów, otarcia i mikrourazy. Labioplastyka jest zabiegiem, który umożliwia nam korekcję kształtu lub redukcję przerośniętych warg sromowych. Stosuje się ją w przypadku przerośnięcia warg sromowych, asymetrii oraz innych czynników, które pacjentka zgłasza jako dolegliwość. Podstawową funkcją warg sromowych jest ochrona zewnętrznych narządów płciowych kobiety. Zazwyczaj najczęstszym problemem jest przerośnięcie warg sromowych. Powoduje to zaburzenia w prawidłowym ich funkcjonowaniu, co może przeszkadzać nie tylko w wyglądzie estetycznym narządów płciowych, ale również w normalnym życiu.

Przyczyny problemów z kształtem warg sromowych

Oprócz uwarunkowań genetycznych, które mają istotny wpływ na wygląd warg sromowych przyczynami nieodpowiedniego wyglądu warg sromowych mogą być:

 • zniekształcenia spowodowane porodem/porodami,
 • uszkodzenia krocza spowodowane porodami bądź też urazem,
 • uszkodzenie w wyniku stosunku płciowego.
Na czym polega zabieg?

Zabieg polega na usunięciu nadmiaru fałd skórnych błony śluzowej sromu, która jest przyczyną dolegliwości i poczucia dyskomfortu u kobiet. Zabieg ten zazwyczaj przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym bądź też w płytkiej sedacji (krótkie znieczulenie dożylne). Zaletą znieczulenia miejscowego jest fakt, że pacjentka tego samego dnia może opuścić szpital.

Istnieją dwie metody operacyjne:

Technika TRIM- jest najczęściej wykonywaną metoda operacyjną. Polega na ścięciu oraz wyrównaniu brzegów warg sromowych i pozwala na znaczną ich redukcję. Do zalet tej metody należy m.in. dowolność uzyskania kształtu warg sromowych.

Technika WEDGE- jest nazywana również klinową resekcją. Umożliwia pozostawienie naturalnego brzegu oraz zabarwienia warg sromowych.

Obie techniki wykorzystywane przy zabiegu labioplastyki są indywidualnie dobierane do pacjentki oraz jej wymagań.

Najlepszym terminem na wykonanie tego zabiegu jest czas około 2 dni po przebytej miesiączce tak, aby do wystąpienia kolejnej menstruacji rana pozabiegowa miała czas na wygojenie się. Proces rekonwalescencji odbywa się w domu.

Przed planowanym zabiegiem należy wykonać niezbędne badania, które określą stan zdrowia pacjentki. Są to m.in.:

 • morfologia
 • czynniki krzepnięcia krwi (APTT/INR)
 • poziom kreatyniny
 • poziom elektrolitów (Na-sód, K-potas)

W dniu zabiegu nie należy spożywać posiłków ani pić napojów przez min. 6 godzin.

Zalecenia pozabiegowe

Po wykonanym zabiegu niezwykle ważnym aspektem jest odpowiednia pielęgnacja rany pozabiegowej. Po każdym wypróżnieniu należy przemywać okolice intymne delikatnymi środkami myjącymi tak, aby nie dopuścić do zakażenia rany. Przez okres około tygodnia zaleca się, aby pacjentka nie przebywała w pozycji siedzącej - najlepsza jest pozycja półleżąca lub tez siadanie na specjalnym kole w wycięciem w środku (koło odleżynowe). Absencja seksualna powinna wynosić minimum 3 tygodnie od zabiegu. W razie dolegliwości bólowych lekarz może zalecić przyjmowanie leków przeciwbólowych. Po częściowym zagojeniu się rany zaleca się natłuszczanie części intymnych.

Przeciwwskazania do zabiegu
 • ciąża,
 • choroby układowe tkanki łącznej,
 • miesiączka,
 • złe wyniki badań krwi,
 • infekcje ogólne organizmu,
 • choroby nowotworowe w obrębie narządów płciowych,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi.