Laparoskopia

Laparoskopia jest metodą chirurgiczną oraz diagnostyczną używana powszechnie w wielu renomowanych placówkach leczniczych. Wszystkie zabiegi z użyciem techniki laparoskopowej są przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym. Zabiegi z użyciem technik laparoskopowych są stosowane między innymi w następujących dziedzinach:
• chirurgii ginekologicznej w tym m.in. diagnostyka laparoskopowa (diagnostyka w leczeniu endometriozy), laparoskopowe usunięcie jajników i jajowodów, laparoskopowe usunięcie macicy, laparoskopowe usunięcie mięśniaków macicy oraz inne.
• chirurgii ogólnej i naczyniowej w tym laparoskopowe usunięcie woreczka żółciowego, plastyka przepukliny brzusznej metodą laparoskopową,
• może być również wykorzystywana w zabiegach pobierania wycinków do dalszych badań- biopsjach.
Zaletami laparoskopowej chirurgii jednego dnia są:
• mniejsze ryzyko powikłań, zakażeń,
• mała inwazyjność zabiegu,
• szybszy czas rekonwalescencji po zabiegu,
• wygoda pacjenta (opuszczenie oddziału szpitalnego po jednej dobie od wykonanego zabiegu).
Laparoskopia ginekologiczna:
Laparoskopia ginekologiczna jest jedną z metod, która pozwala nie tylko na pełną diagnostykę ale również na wykonanie zabiegu w jednym czasie. W trakcie wykonywanego zabiegu można również pobrać materiał do badania histopatologicznego.
Zakres zabiegów wykonywanych metodą laparoskopową:
-diagnostyka ginekologiczna (np. diagnostyka endometriozy),
-diagnostyka przyczyn niepłodności ( w tym operacja mikrochirurgiczna jajowodów-naprawcza w niepłodności),
-laparoskopowe usunięcie mięśniaków macicy,
-laparoskopowe operacje guzów jajników,
-laparoskopowe usunięcie torbieli jajników,
-laparoskopowe operacje w zaburzeniach statyki narządów rodnych (wypadanie macicy i pochwy),
-laparoskopowe usunięcie trzonu macicy, macicy, jajników, jajowodów,
-laparoskopowe operacje w ciąży pozamacicznej.
Laparoskopia w chirurgii ogólnej:
Najczęściej wykonywanym zabiegiem w dziedzinie chirurgii ogólnej z użyciem technik laparoskopowych jest usunięcie woreczka żółciowego- cholecystektomia. Zabieg ten jest wpisany w tzw. złote standardy co oznacza, że istnieją niepodważalne dowody nad wyższością zabiegu z użyciem laparoskopu nad metoda klasyczną (przez powłoki brzuszne-laparotomią). Podyktowane jest to przede wszystkim mniejszym ryzykiem zakażeń, skróconym czasem rekonwalescencji i małymi dolegliwościami bólowymi. Zabieg usunięcia woreczka żółciowego wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Rana po zabiegu jest niewielka, zamykana 1-2 szwów chirurgicznych, które usuwa się w 7-10 dobie po zabiegu.
Innymi zabiegami z zakresu chirurgii ogólnej, które wykonujemy w naszej placówce z użyciem laparoskopu jest plastyka przepukliny brzusznej i przepukliny pachwinowej. W obu zabiegach metoda leczenia jest podobna, przez niewielkie cięcia w jamie brzusznej wprowadza się laparoskop i specjalną siatką z tworzywa sztucznego zamyka się ubytek, który jest przyczyną powstania przepukliny. Pacjent po zabiegu odczuwa niewielki ból i w krótkim czasie powraca do normalnej aktywności.
Przeciwskazania do leczenia metodą laparoskopową:
-zaburzenia krzepliwości krwi,
-zapalenie otrzewnej,
-pacjent po przebytych operacjach brzusznych, które dyskwalifikują do dalszego leczenia,
-otyłość olbrzymia.
Przygotowania do zabiegu:
Zabiegi wykonywane metodą laparoskopowa są wykonywane w znieczuleniu ogólnym. Przed planowanym zabiegiem należy wykonać podstawowe badania:
-grupę krwi,
-morfologię,
-czynniki krzepnięcia krwi (APTT/INR),
-poziom elektrolitów (Na-sód, K-potas),
-kreatynina.
Ważne jest, aby minimum 6 godzin przed planowanym zabiegiem nie spożywać posiłków ani napojów.