Plastyka brzucha

Abdominoplastyka czyli plastyka powłok brzusznych jest zabiegiem pozwalającym na chirurgiczne usunięcie luźnej skóry z okolic brzucha. Zazwyczaj usuwane są fałdy skórno-tłuszczowe w środkowej i dolnej części brzucha. Luźna skóra w tej okolicy może być efektem np. zbyt szybkiej i intensywnej utraty wagi lub też przebytej ciąży. Ciąża niesie również ryzyko wystąpienia rozstępu mięśni prostych brzucha - w trakcie zabiegu plastyki brzucha można dokonać korekcji rozejścia się mięśni. Zabieg plastyki brzucha pomaga przywrócić prawidłowy wygląd brzucha oraz w znacznym stopniu poprawia jego elastyczność i jędrność. Należy pamiętać, że zabieg plastyki brzucha nie jest zabiegiem odchudzającym a jedynie zabiegiem poprawiającym wygląd i komfort pacjenta.

Przygotowanie do zabiegu

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu zabiegu należy odbyć wizytę konsultacyjną. Na wizycie konsultacyjnej lekarz chirurg plastyk dokładnie określa obszar zabiegowy oraz przeprowadza wstępną kwalifikację. Zabieg plastyki brzucha wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Kwalifikacją do wykonania zabiegu plastyki brzucha jest przede wszystkim dobry stan zdrowia pacjenta. Dlatego przed planowanym zabiegiem należy wykonać badania, które pozwolą na ocenę stanu zdrowia m.in.:

 • morfologia
 • czynniki krzepliwości krwi (APTT/INR)
 • poziom elektrolitów (Na-sód, K-potas)
 • poziom glukozy
 • poziom kreatyniny
 • grupa krwi.

Na dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem należy zaprzestać palenia tytoniu oraz nie przyjmować leków rozrzedzających krew np. aspiryna.

Metodyka zabiegu

W dniu planowanego zabiegu należy nie spożywać posiłków ani napojów.

Przed zabiegiem pacjent odbywa rozmowę z lekarzem anestezjologiem, który kwalifikuje go do wykonania zabiegu w znieczuleniu ogólnym. W trakcie tej rozmowy można wyjaśnić wszelkie kwestie dotyczące znieczulenia.

Wycięcie nadmiaru skóry odbywa się poprzez cięcie skórne w kształcie litery W biegnące od biodra do biodra. W ten sposób usuwany jest nadmiar skóry w okolicy środkowej i dolnej brzucha. Często w trakcie tego zabiegu istnieje konieczność wykonania nowego pępka. Po usunięciu nadmiaru tkanki, skóra obu brzegów jest zszywana. Po wykonanym zabiegu pozostaje trwała blizna, która jest niewidoczna podczas noszenia bielizny lub stroju kąpielowego. Bezpośrednio po zabiegu pacjent pozostaje w klinice.

Zalecenia pooperacyjne

Bezpośrednio po zabiegu pacjent jest ubierany w specjalny pas uciskowy, który zapobiega gromadzeniu się płynów oraz powstawania opuchlizny. Pas należy nosić przez okres min. 6-9 tygodni po zabiegu. W drugiej dobie po zabiegu usuwane są dreny, które zbierają nadmierną ilość płynów gromadzących w jamie brzusznej. Szwy należy usunąć pomiędzy 7-14 dobą po zabiegu - o czasie usunięcia szwów decyduje lekarz prowadzący zabieg. W czasie okresu rekonwalescencji ważna jest również odpowiednia pielęgnacja rany pozabiegowej. W trakcie gojenia się rany należy ją przemywać delikatnymi środkami myjącymi. Po usunięciu szwów bliznę po cięciu należy natłuszczać i jednocześnie delikatnie masować, aby zapobiec tworzeniu się zrostów. Zaleca się również, aby zrezygnować z uprawiania sportów oraz ograniczyć wysiłek fizyczny przez okres 3 miesięcy. Finalny efekt zabiegu otrzymuje się po upływie 6-12 miesięcy. Zabieg plastyki brzucha wykonuje się jednorazowo.

Przeciwskazania do zabiegu

Jak każdy zabieg z zakresu chirurgii operacyjnej, zabieg plastyki brzucha nie może być wykonany u pacjentów z:

 • zaburzeniami krzepliwości krwi,
 • aktywnymi infekcjami,
 • chorobą nowotworową,
 • obciążeniami, które uniemożliwiają podanie znieczulenia ogólnego,
 • opryszczką,
 • niektórymi chorobami autoimmunologicznymi,
 • złymi wynikami badań,
 • kobiety planujące ciążę.