Plastyka powiek

Zabieg korekcji powiek (blepharoplastyka) pozwala na uzyskanie młodzieńczego wyglądu twarzy. Można go podzielić na dwa etapy - plastykę powiek górnych oraz plastykę powiek dolnych przy czym oba zabiegi można ze sobą łączyć. Plastyka powiek ma na celu usunięcie nadmiaru skóry powiek górnych oraz usunięcie tzw. „worków pod oczami” w przypadku plastyki powiek dolnych.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg

Zabieg plastyki powiek przeznaczony jest dla pacjentów skarżących się na problem estetyczny tzw. opadające powieki. W przypadku korekcji powiek dolnych kwalifikacją do zabiegu są tzw. „worki pod oczami”, które nie ulegają zmniejszeniu w trakcie standardowej pielęgnacji domowej czy też w gabinecie kosmetycznym. Wiek pacjenta nie ma znaczenia przy wykonaniu tych zabiegów, gdyż wyżej wymienione problemy mogą być dziedziczone genetycznie lub też być wynikiem wpływu warunków środowiskowych (np. opalanie się).

Metodyka zabiegu

Zabieg korekcji powiek wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Polega on głównie na wycięciu nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej z miejsca operowanego. W przypadku korekcji powiek górnych cięcie prowadzi się w naturalnych fałdach skóry, przez co po okresie rekonwalescencji blizna nie jest widoczna. Przy zabiegu korekcji powiek dolnych cięcie prowadzone jest wzdłuż linii rzęs, a rana zamykana jest delikatnymi szwami. Osoba kwalifikowana do zabiegu w znieczuleniu miejscowym powinna mieć wykonane następujące badania:

  • morfologia
  • czynniki krzepliwości krwi (APTT/INR)
  • poziom kreatyniny
  • poziom elektrolotów (Na-sód, K-potas)

Bezpośrednio po wykonanej plastyce powiek pacjent może udać się do domu, pamiętając o zaleceniach lekarskich.

Zalecenia pooperacyjne

Okres rekonwalescencji po zabiegu korekcji powiek wynosi około dwa tygodnie. W związku z tym, że skóra wokół oczu jest bardzo cienka, blizny po nacięciach są prawie niewidoczne. Szwy po zabiegu usuwa się w 4-5 dobie. Nie stosuje się opatrunków, ale warto, aby były osłonięte okularami przeciwsłonecznymi. Po zabiegu może występować dyskomfort w postaci suchości gałki ocznej, który można niwelować stosując powszechnie dostępne krople nawilżające od oczu. Może wystąpić również powikłanie w postaci niedomykania się powiek, który ustępuje zazwyczaj po kilku dniach. Normalną reakcją organizmu jest tworzenie się zasinienia w operowanej okolicy. Ustępuje ono zazwyczaj w okresie do dwóch tygodni po zabiegu.

Przeciwskazania do wykonania zabiegu:

Do przeciwskazań zaliczamy:

  • infekcje ogólnoustrojowe organizmu,
  • opryszczka,
  • choroby nowotworowe,
  • choroby oczu,
  • złe wyniki badań diagnostycznych.