Podolog

Podologia, podiatria – to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem  chorób stopy i stawu skokowo-goleniowego.

Z zabiegów podologicznych przede wszystkim powinni korzystać pacjenci ograniczeni ruchowo, dotknięci chorobami skóry, kości i stawów, chorobami przemiany materii (cukrzyca), pacjenci z wadliwym ustawieniem stóp i deformacjami palców (haluksy, palce krogulcze). Również osoby u których na stopach występują takie dolegliwości jak: odciski, modzele, brodawki wirusowe (kurzajki), a także wrastające, czy grzybicze paznokcie, pocące się stopy lub pękające pięty.

Konsultacja podologiczna

W naszym Centrum Medycznym CORAMED konsultacja jest bezpłatna. W pierwszej kolejności zakładana jest karta pacjenta, ponieważ bardzo istotny jest wywiad, czy pacjent choruje na choroby przewlekłe lub zakaźne, czy jest uczulony na składniki lub leki. Taki obszerny wywiad ułatwia podologowi pracę w gabinecie.

Zabieg podstawowy pedicure

W pierwszej części polega na skróceniu paznokci i oczyszczeniu wałów. Następnie za pomocą jednorazowego skalpela usuwana jest nagromadzona keratyna na podeszwach, po czym zostaje opracowana frezem. Na koniec zabiegu wsmarowywany jest odpowiedni krem, dostosowany do potrzeb skóry stóp.

Modzele

To hiperkeratozy (pogrubienie tkanki rogowej naskórka), które skupiają się w duże płaskie masy o żółtym zabarwieniu, najczęściej są bezbolesne. Powstają na piętach, paluchach oraz na główkach II, III, IV kości śródstopia. W miejscu gdzie tworzą się modzele mogą powstać również odciski, które mogą dawać odczucia bólowe. Główną z przyczyn powstawania modzeli jest deformacja stóp lub płaskostopie poprzeczne. Modzele należy usuwać w gabinecie podologicznym oraz stosować odpowiednio dobrane preparaty do pielęgnacji domowej. Jeśli u pacjenta występuje problem z płaskostopiem poprzecznym proponowana jest wtedy korygująca wkładka indywidualna ortopedyczna oraz odpowiednie ćwiczenia.

Odciski

Są to zmiany na palcach lub podeszwach stopy powstałe w skutek długotrwałego tarcia lub ucisku. W tym miejscu martwe komórki naskórka odkładają się i twardnieją powodując dolegliwości bólowe. Przyczyną powstawania odcisków najczęściej są źle dobrane buty. Odciski należy usunąć w gabinecie podologicznym stosując odpowiednio dobrane metody terapii, w zależności w jakim miejscu znajduje się odcisk.

Rekonstrukcja płytki paznokciowej

Wykonywana jest tylko i wyłącznie w szczególnych przypadkach. Celem tego zabiegu jest zabezpieczenie prawidłowego toru wzrostu paznokcia oraz ochrona odsłoniętego łożyska. Podczas noszenia rekonstrukcji trzeba uważać na paznokieć, aby przypadkiem nie urazić go. Ważna jest też odpowiednia higiena, ponieważ pod masę mogą dostać się zanieczyszczenia, co w połączeniu z wilgocią i małym dostępem tlenu może doprowadzić do powstania grzybicy paznokcia. Dlatego bardzo istotna jest współpraca między pacjentem a podologiem oraz aby pacjent dostosował się do zaleceń pozabiegowych.

Brodawki wirusowe (kurzajki)- wirus brodawczaka ludzkiego (HPV)

Istnieje wiele metod pozbywania się wirusa. Do naturalnej metody należą okłady z jaskółczego ziela lub wyciągu propolisowego. Proces leczenia zależny jest od zaangażowania osoby chorej. W tym przypadku ważne jest duże zdyscyplinowanie pacjenta, co przyniesie szybkie i efektywne leczenie. W naszym gabinecie stosujemy zarówno metody naturalne, jak i bardziej inwazyjne. Metoda agresywna polega na zastosowaniu preparatów chemicznych.

Pękające pięty

Zabieg polega na opracowaniu rozpadlin skórnych za pomocą narzędzia podologicznego i zaaplikowaniu odpowiedniego preparatu regenerującego naskórek. W przypadku bolesności podczas chodzenia zakłada się specjalne odciążenia. Przyczyną powstawania pęknięć może być nadwaga, zbyt duża suchość naskórka, nadmierne zrogowacenia i nieodpowiednie obuwie.

Klamra ortonyksyjna Frasera

Klamra ortonyksyjna stosowana jest przy paznokciach wkręcających się. Zabieg nałożenia klamry jest bezbolesny. Terapia korekcji powinna być kontynuowana do czasu zlikwidowania problemu. Prostowanie paznokcia jest uzależnione od przypadku, trwa od ok. miesiąca do kilkunastu miesięcy. Przeciwwskazaniem do tego zabiegu są paznokcie cienkie, kruche, łamliwe. Metoda ta bardzo dobrze sprawdza się w przypadku paznokci grzybiczych.

Kostka Arkady

Zabieg ten stosuje się w przypadku paznokci wrastających i wkręcających. Jako jedyny z dostępnych na rynku, pozwala w większości przypadków na pozbycie się problemu wrastających paznokci w ciągu jednej wizyty. Innowacyjna i bezinwazyjna Metoda Arkady pozwala na bezpieczne i skuteczne pozbycie się uporczywego problemu, który trapi niektórych pacjentów nawet kilka lat. Twórcą Kostki Arkady – narzędzia za pomocą którego przeprowadzany jest zabieg korekcji wrastających paznokci jest Polak Adrian Arkada. Wynalazek ten został również przez niego opatentowany.

Badania bakteriologiczne i mikologiczne

W przypadku, gdy u pacjenta jest podejrzenie grzybicy najpierw wykonuje się badanie mykologiczne wraz z mykogramem aby stwierdzić z jakim dermatofitem mamy do czynienia i jaki lek będzie odpowiedni, aby wyleczyć paznokieć. Badanie bakteriologiczne wykonujemy u pacjentów u których powstał stan zapalny z ropą lub w przypadku, gdy pod paznokciem lub inną zmianą znajduje się lub sączy płyn nieznanego pochodzenia. Tak samo jak w przypadku badania mikologicznego robiony jest antybiogram w celu sprawdzenia, który antybiotyk zadziała na daną bakterię.