Powiększanie piersi

Jednym z najbardziej popularnych zabiegów w dziedzinie chirurgii plastycznej jest zabieg powiększania piersi implantami piersiowymi (protezami piersiowymi). Stosuje się go w wielu przypadkach m.in.:

 • małym biuście w celu powiększenia,
 • zlikwidowania asymetrii piesi,
 • po przebytej mastektomii, w celu rekonstrukcji piersi.

Dysproporcje w rozmiarze piersi zdarzają się często – szczególnie u dziewcząt i młodych kobiet. Czasem jednak różnice w wielkości piersi mogą wynikać z choroby, np. zespołu Polanda.

Implanty silikonowe

W zabiegu powiększania piersi wykorzystywane są różnego rodzaju protezy piersiowe. Różnią się one między sobą rozmiarem, kształtem, profilem oraz materiałem z jakiego są wykonane. Najbardziej powszechnymi implantami są protezy wypełnione medycznym żelem silikonowym. Zaletą silikonu medycznego jest to, że jest on materiałem obojętnym dla organizmu. Oznacza to, że nie powoduje on reakcji alergicznych ani wytwarzania się procesu zapalnego. Nowoczesne protezy piersi mają udoskonaloną powierzchnię- jest ona chropowata, przez co utrudnia organizmowi wytworzenie bolesnej, twardej otoczki. Implanty piersi nie przeszkadzają w planach macierzyńskich- umożliwiają swobodne karmienie piersią.

Dobór implantu

Dobór odpowiedniego implantu piersi odbywa się na wizycie konsultacyjnej. Lekarz wraz z pacjentem dobiera odpowiedni rozmiar, kształt oraz profil implantu. Jest to bardzo ważny etap, ponieważ każda kobieta ma inną budowę anatomiczną klatki piersiowej a dobór odpowiedniego implantu będzie miał wpływ na ogólny wygląd i samopoczucie pacjentki. Bardzo ważny jest również aspekt bezpieczeństwa - każdy implant posiada dożywotnią gwarancję a często producenci zapewniają ich bezpłatną wymianę w razie wykrycia nieprawidłowości. Cena zabiegu uzależniona jest od rodzaju implantu.

Przygotowanie do zabiegu

Każdy zabieg powiększania piersi odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Pacjentka decydująca się na ten typ zabiegu powinna mieć wykonane następujące badania maksymalnie 7 dni przed zabiegiem:

 • grupa krwi
 • morfologia
 • czynniki krzepnięcia krwi (APTT/INR)
 • poziom kreatyniny
 • poziom glukozy
 • elektrolity (Na-sód, K-potas)

Bezpośrednio przed zabiegiem przeprowadzany jest wywiad anestezjologiczny oraz rozmowa z anestezjologiem w trakcie, której pacjent może się dowiedzieć wszystkich aspektów dotyczących znieczulenia ogólnego. Na około dwa tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać palenia tytoniu- ma to istotny wpływ na proces gojenia się rany. Należy również unikać przyjmowania leków, które rozrzedzają krew np. aspiryny. W dniu operacji nie należy spożywać posiłków ani pić napojów (w tym wody) na min. 6 godzin przed zabiegiem.

Metodyka zabiegu

Istnieją trzy podstawowe metody implantacji piersi: poprzez nacięcie pod pachą, wokół otoczki sutkowej oraz w fałdzie pod piersią. Najczęściej stosowaną metodą jest wykonanie niewielkiego nacięcia w fałdzie skóry pod piersią. Zaleta tej metody jest łatwy dostęp umożliwiający wytworzenie kieszeni w której zostanie umieszczony implant, oraz mała widoczność blizny po wygojeniu. Implant może być umieszczony pod gruczołem lub pod mięśniem. Sposób umiejscowienia implantu zależny jest od wyjściowego wyglądu piersi.

Ważnym aspektem dotyczącym zabiegu powiększania piersi jest znaczna utrata ich jędrności. Jeżeli skóra piersi jest wiotka należy zastanowić się nad aspektem liftingu piersi, który uniesie je do góry. Sama implantacja w tym przypadku nie da zadowalających rezultatów.

Zabieg powiększania piersi jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym i trwa około 120 min. Pacjentka po zabiegu pozostaje w klinice pod opieką personelu medycznego.

Zalecenia pooperacyjne

W 2-3 dobie po wykonanym zabiegu usuwane są specjalne dreny, które zapobiegają gromadzeniu się płynu w miejscu implantacji protez. Bezpośrednio po zabiegu pacjentka jest ubierana w specjalnie dopasowany uciskowy biustonosz, który ma zapobiegać przesuwaniu się implantów oraz tworzeniu się obrzęków. Bolesność piersi po zabiegu zależy od predyspozycji pacjenta i jeżeli jest potrzeba otrzymuje on leki p/bólowe. Przez okres 6 tygodni po zabiegu należy utrzymywać noszenie biustonosza uciskowego zarówno w dzień jak i w nocy. Czas rekonwalescencji jest zależny od organizmu pacjentki, a efekt końcowy zabiegu uzyskuje się zazwyczaj od 6-9 miesięcy po zabiegu.

Przeciwwskazania do zabiegu

 • złe wyniki badań krwi,
 • nieuregulowane ciśnienie krwi,
 • nieuregulowana cukrzyca,
 • guzy piersi niewiadomego pochodzenia,
 • choroba nowotworowa,
 • ciąża, okres karmienia piersią,
 • infekcje.