Torbiel na jajniku

Torbiel na jajniku potocznie nazywana jest cystą. Może występować u kobiet w różnym przedziale wiekowym. Oprócz jajników torbiele mogą występować w innych częściach narządu rozrodczego kobiety. Najczęściej torbiele mają postać łagodną i wyglądem przypominają pęcherzyk wypełniony płynem. Etiologia powstawania jest różna- najczęściej jednak związana jest z zaburzeniami gospodarki hormonalnej u kobiet.
Torbiele nie dają objawów typowych dla różnych chorób. Dlatego tez zazwyczaj o ich istnieniu dowiadujemy się podczas kontrolnej wizyty ginekologicznej zawierającej badanie USG. Przy dużych zmianach torbiel może powodować nieswoiste objawy takie jak bóle brzucha, problemy związane z funkcjonowaniem układu trawiennego oraz częstsze niż do tej pory oddawanie moczu.
Leczenie torbieli zależy od ich wielkości. Przy niewielkich zmianach stosuje się terapię hormonalna oraz przeciwzapalną. Przy dużych zmianach zalecane jest wykonanie zabiegu operacyjnego.
Najbezpieczniejszą formą leczenia operacyjnego jest wykonanie zabiegu metoda laparoskopową. Ma ona więcej zalet niż operacje technikami klasycznymi. Przede wszystkim laparoskopia skraca czas rekonwalescencji i wpływa na komfort pacjenta. O kwalifikacji do rodzaju zabiegu decyduje lekarz prowadzący. Podczas zabiegu wykonuje się trzy niewielkie cięcia, przez które wprowadzane są odpowiednie części laparoskopu. Tą samą droga usuwana jest cysta. Po usunięciu cysty jest ona poddawana badaniu histopatologicznemu. Laparoskopowe usunięcie jajnika wymaga znieczulenia ogólnego. Aby się do niego przygotować należy wykonać następujące badania:
• Morfologię krwi
• Czynniki krzepnięcia krwi (APTT/INR)
• Poziom elektrolitów (Na-sód, K-potas)
• Poziom kreatyniny
• Poziom glukozy
• Grupę krwi
Zalecenia pozabiegowe:
Pacjentka po laparoskopowym usunięciu jajnika pozostaje dobę w klinice. W trakcie rekonwalescencji należy unikać wysiłku fizycznego.