Waginoplastyka

Waginoplastyka czyli plastyka pochwy zaliczana jest do zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej. Zabieg ten jest przeprowadzany zazwyczaj u kobiet, które rodziły siłami natury oraz miały wykonywane nacięcie krocza podczas porodu naturalnego. Często w trakcie narodzin dziecka dochodzi do nadmiernego rozciągnięcia się pochwy a blizna po nacięciu nie została w prawidłowy sposób zszyta bądź też źle się zagoiła. Plastykę pochwy można wykonać w trzech wariantach:

  • Plastyka przedniej ściany pochwy
  • Plastyka tylnej ściany pochwy
  • Pełna plastyka pochwy

O zakresie wykonanego zabiegu decyduje lekarz z pacjentką w trakcie wizyty konsultacyjnej. Często zabieg waginoplastyki łączy się z operacyjnym leczeniem nietrzymania moczu, gdyż te dolegliwości często występują równolegle.

Na czym polega zabieg?

Zabieg plastyki pochwy polega na usunięciu nadmiaru zwiotczałych lub uszkodzonych tkanek oraz na ponownym ich zszyciu. Efektem zabiegu jest przywrócenie prawidłowej elastyczności miejsc intymnych. Zabieg waginoplastyki wykonuje się zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym i trwa około 60 minut. Ważne jest aby pacjentka decydująca się na zabieg waginoplastyki wykonała go zaraz po ustąpieniu miesiączki, tak aby rana pozabiegowa miała czas na wygojenie się.

Zalecenia pozabiegowe:

Należy zwrócić szczególną uwagę na higienę podczas czasu rekonwalescencji. Należy używać delikatnych środków myjących i dbać aby nie doszło do zakażenia rany. Tak jak w przypadku innych zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej powinno się przebywać w pozycji półleżącej. Pomocne w tym może być specjalne koło z wycięciem w środkowej części (zalecane również po porodzie naturalnym). Rekonwalescencja odbywa się w domu a pobyt w klinice po wykonanym zabiegu trwa dobę.